Exproof Koruma Tipleri

Exproof Koruma Tipleri

Exproof ürün ve malzemeler kendi aralarında sınıflandırılır. Bu şekilde tüketiciye sunulur. Ürünlerin sınıflandırılması kullanılacak alanların tehlike derecelerine göre yapılmaktadır. Çalışma ortamının hava ve yüzey sıcaklığı bunun yanında ayrıca gaz gruplarına göre de ayrılmaktadır. Tehlikeli bölgelerin exproof cihazlarının sınıflandırılması gibi ana gruba ayrılır. Exproof Koruma Tipleri bu sınıflandırılmalara göre belirlenmektedir.

  • Exproof Tehlikeli Bölgelerin Sınıflandırılması
    Bu sınıflandırılma işlemi ile tehlikeli bölgeler belirlenip ona uygun önlemler alınır. Exproof Tehlikeli Bölgelerin Sınıflandırılması yapılırken Zone 2 ve Zone 3 şeklinde yapılmaktadır. Uygun malzeme ve ürün kullanımı bu işlemleri belirlemektedir. Bu yöntem sayesinde patlama olanağı ve yangın minimuma indirgeniyor. Gaz grupları ve sıcaklık sınıfları baz alınarak ortam analiz edilir ve sınıflandırılır. Bu yöntem tesis, fabrika yani patlama olanağı yüksek yanıcı ve patlayıcı madde üreten yerler için bir avantaj halidir. Bölge sınıflandırılması; yanıcı maddeleri iyi bilen, hangi durum ve koşullarda patlayacağını tahmin eden ve kurulan teçhizatın özelliklerini iyi bilen bu konuda uzman kişiler tarafından yapılır. Tehlikeli bölge sınıflandırılmasında önemli unsur boşaltım kaynaklarının belirlenmesi ve ne kadar boşaltım yapıldığının dereceyle tespit edilmesidir. Boşaltımın sıklık ve süresi ( derecesi), boşaltım hızı, yoğunluk, hareket havalandırma ve bölge tipini veya yayılma sınırlarını etkileyen diğer faktörlerin belirlenmesinden sonra, etrafındaki bölgelerde patlayıcı ortamının tespit edilmesi için sağlam bir temel elde edilmiş olmaktadır. Bu tehlikeli bölgelerin sınıflandırılmasıyla birlikte tesis ve fabrikalarda iş güvenliği artıyor. Bu nedenle patlama riskinin yüksek olduğu yanıcı ve patlayıcı madde üreten, depolayan, taşıyan tesis ve fabrikalarda mutlaka tehlikeli bölge sınıflandırılması yapılması gerektir.
  • Exproof Cihazlarının Sınıflandırılması
    Exproof Cihazlarının Sınıflandırılması iki ana başlık altında gerçekleşir. Grup 1 ve grup 2 olarak yer almaktadır. Grup 1 yer altı madenlerinde kullanılan malzeme ve ürünlerin sınıflandırılmasında, grup 2 ise geriye kalan tüm Exproof ürünlerinin ve uygulamalarının sınıflandırılmasında kullanılan iki ana başlıktır. Patlayıcı grupları ve sıcaklık grupları olarak cihazlar ayrılmaktadır. Patlayıcı gruplarına göre gazlar ve dumanlar için genellikle korumanın kullanılışına göre sınıflandırma yapılır. Exproof ekipman 6 sıcaklık sınıfına ayrılır (T1’den T6’ya). Ekipman tasarımı gereklilikleri T1’den T6’ya doğru artmaktadır. D,E,Pİ sınıfları olarak da koruma tiplerine göre ayrılabilir. D tipi koruma alev sızdırmaz korumadır. Bu koruma tipi hiçbir şekilde alev sızdırmaz. E tipi korunma, arttırılmış koruma sınıfıdır. Herhangi bir sızıntı ve kıvılcıma karşı koruma düzeyi arttırılmıştır. P tipi koruma, basınçlı tip korumadır. Cihaz, dış ortama göre daha basınçlı bir gaz kullanılarak dışarıdan içeriye olabilecek sızıntıları engeller. İ tipi koruma kendinden emniyetli korumadır. Tehlike anında kendinden emniyetli korumalı cihazlar devreye girer ve tehlike hemen o an engellenir. Bu şekilde Exproof Koruma Tipleri alanında temel bilgileri öğrenmiş olduk.
Görüşmeyi Başlat
1
WhatsApp Hattına Bağlan
Asilsan Mühendislik A.Ş.

Whatsapp'tan bize ulaşabilirsiniz. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapılacaktır.