Tehlikeli Ortamlarda Elektrikli Ekipmanlar

Tehlikeli Ortamlarda Elektrikli Ekipmanlar

Tehlikeli ortamlarda (yanıcı-patlayıcı ortamlar) elektrik tesisatları TSE EN 60079-14 standartlarında detaylandırılmaktadır. Ürünlerin üzerinde ATEX veya TSE sertifikalarından birinin olması bu ürünün tehlikeli alanlarda exproof elektrik tesisatında kullanılması için yeterli sayılmaktadır.

Doğru ekipman tercihi, Sıcaklık Sınıfları ve Gaz Gruplarının hesaplanması elektrik tesisatının tasarlanması kadar mühimdir.

Tehlikeli ortamlardaki elektrikli ekipmanlara monte edilen kablolar ortam güvenliğini sağlayan kablo rakorları veya kablo boruları ile yapılmaktadır.

Ex-proof kablo rakorunun seçimi (M-VEN tip exproof zırhsız veya M-MER tip exproof zırhlı kablo rakorları) hem kablonun tipi ve boyutu hem de ex-proof ekipmanın bağlantı kutusunun (GWR-SKX tipi GRP klemens kutuları, EJB tipi döküm kapaklı panolar) koruma sınıfına göre yapılmak zorundadır. Exproof elektrik tesisatında kullanılacak kablolar mekanik hasara, korozyona, kimyasal ve ısı etkilerine karşı korunmalıdır.  Özellikle ex-proof bir ekipmana birden fazla kablo girmesi durumunda IMC veya RSC boru tesisatı büyük kolaylık sağlar. Boru tesisatlarında ortamdaki güvenliğin sağlanabilmesi için MCK-1000tip sızdırmazlık sağlayan özel dondurucu reçinesi ile EYS veya EZS tip exproof durdurucular, girişlerine M-BMF, M-BMM, M-BFF tipi ex-proof galvaniz boru rakorları, NP tip exproof nipel, TFII serisi exproof paslanmaz flexible hortumlar kullanılarak doğru bir tesisat yapılabilir.

ATEX kapsamında kablolar kendi başına bir arıza kaynağı olarak görülmemektedir. Bundan dolayı ex-proof kablo diye bir kablo exproof piyasasında yoktur.

Exproof Tesisat Yönetmeliği’ne göre;

ATEX 100a’YA GÖRE EX-PROOF EKİPMANLARDA GRUPLANDIRMA

Ekipman Grubu

Grup I; Grizulu maden ocaklarını ve var ise yer üstü tesislerin, kısaca maden sanayini kapsamaktadır. Kullanılan aletlerin yüzey sıcaklığı metan ve kömür tozuna göre dizayn edilecektir. Kömür tozu var ise 150 °C, yok ise 450 °C olabilmektedir.

Grup II; Maden sanayi dışındaki sanayi kollarını kapsar. Aletlerin yüzey sıcaklıkları kullanılan ortama göre farklı olabilmektedir. Tehlike bölgeleri üç ayrı Zone ‘a ayrılmıştır (Zone 0, 1 ,2) ve üç ayrı kategoride alet kullanılabilmektedir. Ayrıca kategori rakamlarının sonuna gaz ise G toz ise D harfi konulur.

Görüşmeyi Başlat
1
WhatsApp Hattına Bağlan
Asilsan Mühendislik A.Ş.

Whatsapp'tan bize ulaşabilirsiniz. En kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapılacaktır.